AiSHi Miniature Aluminum Electrolytic Capacitors - WH Series
The AiSHi WH series offers standard aluminum electrolytic capacitors designed for general-purpose applications. These capacitors feature a wide operating temperature range from -40C to +105C and are RoHS compliant. They are suitable for applications requiring reliable performance across various environmental conditions.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Type: Miniature Aluminum Electrolytic Capacitors
- Series: WH Series
- Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Part Numbering System:
The part numbering system follows a structure that includes Category Code, Series Code, Size Code, Capacitance Code, Capacitance Tolerance Code, Voltage Code, and Terminal Code.
General Specifications:
| Specification | Value |
|---|---|
| Category | Electrolytic Capacitor |
| Type | Conductive Polymer |
| Temperature Range | -40C to +105C (6.3-100 Vdc), -25C to +105C (160-500 Vdc) |
| Endurance | +105C, 2,000 hours |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| Leakage Current | (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | See table below |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25C)/Z(+20C) |
| Shelf Life | See endurance specifications |
Rated Voltage & Dissipation Factor (tan) (max.):
| Rated Voltage (Vdc) | tan (max.) |
|---|---|
| 6.3 | 0.26 |
| 10 | 0.19 |
| 16 | 0.16 |
| 25 | 0.14 |
| 35 | 0.12 |
| 50 | 0.10 |
| 63 | 0.09 |
| 100 | 0.08 |
| 160-250 | 0.20 |
| 350-400 | 0.24 |
| 450 | 0.24 |
| 500 | 0.24 |
Note: When nominal capacitance exceeds 1,000F, add 0.02 for each 1,000F increase.
Low Temperature Characteristics Z(-25C)/Z(+20C) (at 120Hz):
| Rated Voltage (Vdc) | Z(-25C)/Z(+20C) |
|---|---|
| 6.3 | 5 |
| 10 | 4 |
| 16 | 3 |
| 25 | 2 |
| 35 | 3 |
| 50 | 8 |
| 63 | 6 |
| 100 | 3 |
| 160-250 | 12 |
| 350-400 | 10 |
| 450 | 5 |
| 500 | 4 |
Endurance Test Conditions:
Capacitors are subjected to DC voltage plus rated ripple current for 2,000 hours at 105C. Specifications after restoration to 20C:
- Capacitance Change: 20% of initial value
- D.F. (tan): 200% of initial specified value
- Leakage Current: initial specified value
Shelf Life Test Conditions:
Capacitors are exposed for 1,000 hours at 105C without voltage. Specifications after restoration to 20C:
- Capacitance Change: 20% of initial value
- D.F. (tan): 200% of initial specified value
- Leakage Current: 200% of initial specified value
Soldering Recommendations:
- Flow Soldering (Radial Lead Type): Preheating: 13020C (30-90 sec), Cooling: <1 sec, Soldering: 260C max. (1 sec)
- Reflow Soldering (Polymer SMD Type): Refer to recommended reflow profile graph and table.
- Reflow Soldering (Liquid SMD Type): Refer to soldering profile tables for case sizes <I>6.3-<I>10mm and <I>12.5-<I>18mm.
Lead Forming & Taping Specifications:
Various lead forming and taping options are available, including bulk packing, taping (SMD Type), lead cut, lead forming & cut, kink & cut, and snap-in type. Detailed dimensions and specifications for these options are provided in the source document.
Sleeve Marking Codes:
- PVC: C
- PET: W
Terminal Codes:
- Standard: A
- Ring clip mounting special design: S
Size Code Examples (Diameter x Length in mm):
| Size Code | Dimensions (DxL) mm |
|---|---|
| 4 | 4x5 |
| 5 | 5x5 |
| D | 7x6.3 |
| E | 11x6.3 |
| F | 12x6.3 |
| G | 16x6.3 |
| H | 20x6.3 |
| J | 25x6.3 |
| W | 30x6.3 |
| K | 35x6.3 |
| L | 46x6.3 |
| M | 50x6.3 |
| Z | 60x6.3 |
| N | 80x6.3 |
| P | 115x6.3 |
| Q | 120x6.3 |
| R | 130x6.3 |
| Y | 140x6.3 |
| S | 160x6.3 |
| T | 200x6.3 |
| U | 220x6.3 |
| V | 238x6.3 |
| A | 250x6.3 |
| C | 10x12.5 |
| B | 12.5x12.5 |
| C | 10x16 |
| D | 12.5x16 |
| E | 10x20 |
| F | 12.5x20 |
| G | 16x20 |
| H | 18x20 |
| J | 12.5x25 |
| K | 16x25 |
| L | 18x25 |
| M | 16x30 |
| N | 18x30 |
| P | 18x35 |
| Q | 18x40 |
| R | 18x50 |
Capacitance Code Examples:
| Capacitance Code | Capacitance (F) |
|---|---|
| R | 0.10 |
| 2 | 0.22 |
| 3 | 0.33 |
| 4 | 0.47 |
| E | 0.68 |
| 1 | 1.0 |
| 2 | 2.2 |
| 3 | 3.3 |
| 4 | 4.7 |
| E | 6.8 |
| 1 | 10 |
| 2 | 22 |
| 3 | 33 |
| 4 | 47 |
| E | 68 |
| 1 | 100 |
| 2 | 220 |
| 3 | 330 |
| 4 | 470 |
| E | 680 |
| 1 | 1000 |
| 2 | 2200 |
| 3 | 3300 |
| 4 | 4700 |
| E | 6800 |
| 1 | 10000 |
| 2 | 22000 |
| 3 | 33000 |
| E | 68000 |
Voltage Code Examples (Vdc):
| Voltage Code | Voltage (Vdc) |
|---|---|
| E | 2.5 |
| D | 4 |
| G | 6.3 |
| J | 10 |
| C | 16 |
| E | 25 |
| V | 35 |
| G | 40 |
| H | 50 |
| B | 63 |
| K | 80 |
| E | 100 |
| 2 | 120 |
| 2 | 160 |
| 2 | 180 |
| 2 | 200 |
| 2 | 220 |
| 2 | 250 |
| 2 | 315 |
| 2 | 350 |
| 2 | 380 |
| 2 | 400 |
| 2 | 420 |
| 2 | 450 |
| 2 | 500 |
| 2 | 550 |
| 2 | 600 |
Capacitance Tolerance Code Examples (%):
| Tol. Code | Tolerance (%) |
|---|---|
| K | -10-+10 |
| M | -20-+20 |
| Q | -10-+30 |
| V | -10-+20 |
| A | -10-+20 |
| C | -20-+20 |
| V | -5-+20 |
| G | -10-20 |
| B | -5-+5 |
| E | 0-+10 |
| C | -5--20 |
| F | -15-+5 |
| N | -15-+5 |
Terminal Code Examples:
| Terminal Code | Description |
|---|---|
| 5 | Bulk packing |
| 1 | Taping (SMD Type) |
| 2 | Taping F=5.0mm |
| 3 | Taping B 5.0mm |
| 4 | Lead Cut L=3.5mm |
| 5 | Lead Cut L=11.0mm |
| A | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| B | Kink & Cut L=4.5mm |
| C | Snap-in |
| D | Standard |
| E | Ring clip mounting special design |
Sleeve Marking Code Examples:
| Sleeve Marking Code | Material | Color |
|---|---|---|
| C | PVC | Dark blue |
| T | PET | Dark blue |
| B | Bright red | |
| R | Sky-blue | |
| S | Light blue | |
| T | Pink | |
| Z | Black | |
| H | Purple-blue | |
| V | Red |
Lead Forming Specification Details (Figures 1, 2, 3, 4):
Detailed measurements for lead wire diameter, pitch of body, feed hole pitch, distance from hole center to lead, distance from feed hole center to body center, lead-to-lead distance, height of body from tape center, base tape width, adhesive tape width, hole position, and hole down tape position are provided in tables for different case sizes and pin codes (B, P).
Lead Forming & Cut Details (Codes C, F, J):
| Code | Range | F (Lead-to-lead distance) | L (Cut length) |
|---|---|---|---|
| C | <I>4-<I>18 | 1.5 to 7.5 | 3.0-12.0 |
| F | <I>4-<I>8 | 5.0 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 |
| J | <I>10-<I>18 | 5.0 to 7.5 | 4.0, 4.5, 5.0 |
Rated Ripple Current Multipliers:
Frequency correction factors for ripple current are provided for various frequencies and capacitance values.
Standard Ratings (Examples):
Detailed tables for rated ripple current (mArms/105C, 120Hz) are provided for various voltage ratings (6.3Vdc to 500Vdc), capacitance values (F), and case sizes (DxL in mm).
2304140030_AISHI-EWH2WM100G12OT_C721337.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible