Product Overview
AiSHi offers a range of high-performance, high-reliability aluminum electrolytic capacitors designed for demanding applications. These capacitors feature low impedance, high ripple current capability, and long life, making them suitable for various industrial and electronic uses. The RS series specifically provides endurance of +105C for 4,000-10,000 hours and is RoHS compliant.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Product Type: Aluminum Electrolytic Capacitors
- Series: RS Series
- Compliance: RoHS Compliant
Technical Specifications
Part Numbering System:
| Category Code | Type Code | Series Code | Size Code | Capacitance Code | Capacitance Tolerance Code | Voltage Code | Terminal Code | Sleeve Marking Code |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E (Electrolytic Capacitor) | S (Conductive Polymer) | NR, PZ | C, D, E, F, G, H, J, W, K, L, M, N, O, P, Q, R, Y, S, T, U, V, A | 0.10 to 10000 (F) | E(20%), J(5%), K(10%), M(20%), Q(10%), V(20%) | 2.5 to 600 (V) | See Terminal Code Table | See Sleeve Marking Code Table |
RS Series Specifications:
| Item | Specification |
|---|---|
| Temperature Range | -40C to +105C |
| Rated Voltage Range | 6.3Vdc to 120Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| Leakage Current (Max.) | 0.01 CV or 3A, whichever is greater (at 20C) |
| Dissipation Factor (tan) (at 120Hz) | See Standard Ratings Table |
| Endurance @ +105C | 4,000 - 10,000 hours |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | See Standard Ratings Table |
| Shelf Life | See Standard Ratings Table |
Standard Ratings (RS Series - Example):
| WV (Vdc) | Cap (F) | Size DL (mm) | Rated Ripple Current (mArms at 105C, 100kHz) | Impedance ( max at 20C, 100kHz) |
|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 100 | 511 | 150 | 0.74 |
| 10 | 100 | 6.39 | 200 | 0.74 |
| 16 | 100 | 6.311 | 200 | 0.74 |
| 25 | 100 | 89 | 200 | 0.74 |
| 35 | 100 | 811.5 | 200 | 0.74 |
| 50 | 100 | 1012.5 | 200 | 0.74 |
| 6.3 | 220 | 6.311 | 150 | 0.07 |
| 10 | 220 | 89 | 150 | 0.07 |
| 16 | 220 | 811.5 | 150 | 0.07 |
| 25 | 220 | 1012.5 | 150 | 0.07 |
| 35 | 220 | 1016 | 150 | 0.07 |
| 50 | 220 | 12.516 | 150 | 0.07 |
| 6.3 | 470 | 816 | 100 | 0.19 |
| 10 | 470 | 1012.5 | 100 | 0.19 |
| 16 | 470 | 1016 | 100 | 0.19 |
| 25 | 470 | 12.520 | 100 | 0.19 |
| 35 | 470 | 12.525 | 100 | 0.19 |
| 50 | 470 | 1620 | 100 | 0.19 |
| 6.3 | 1000 | 1020 | 70 | 0.048 |
| 10 | 1000 | 1025 | 70 | 0.048 |
| 16 | 1000 | 12.520 | 70 | 0.048 |
| 25 | 1000 | 12.525 | 70 | 0.048 |
| 35 | 1000 | 1620 | 70 | 0.048 |
| 50 | 1000 | 1625 | 70 | 0.048 |
| 6.3 | 2200 | 12.525 | 50 | 0.035 |
| 10 | 2200 | 12.530 | 50 | 0.035 |
| 16 | 2200 | 1625 | 50 | 0.035 |
| 25 | 2200 | 1630 | 50 | 0.035 |
| 35 | 2200 | 1825 | 50 | 0.035 |
| 50 | 2200 | 1830 | 50 | 0.035 |
| 6.3 | 3300 | 1630 | 40 | 0.027 |
| 10 | 3300 | 1635 | 40 | 0.027 |
| 16 | 3300 | 1830 | 40 | 0.027 |
| 25 | 3300 | 1835 | 40 | 0.027 |
| 35 | 3300 | 1840 | 40 | 0.027 |
| 10 | 4700 | 1835 | 35 | 0.021 |
| 16 | 4700 | 1840 | 35 | 0.021 |
| 10 | 6800 | 1840 | 30 | 0.015 |
| 10 | 10000 | 1840 | 25 | 0.012 |
Soldering Recommendations:
| Soldering Method | Conditions |
|---|---|
| Flow Soldering (Radial Lead Type) | Preheating: 13020C (30-90 sec). Cooling: <1 sec. Peak Temp: 260C (max. <1 sec). |
| Reflow Soldering (Polymer SMD Type) | Recommended Reflow Profile: Preheat (150C to 180C within 90 sec), Peak Temp (T1, T2, T3), Time (t1, t2, t3). Specific profiles vary by case size. |
| Reflow Soldering (Liquid SMD Type) | Case size: 6.3-10mm: Preheat (100C to 200C, max 180 sec), Peak Temp (230-250C), Duration over 200C (t, max 90-40 sec), Duration over T.C (t1, max 40-30 sec). Case size: 12.5-18mm: Preheat (100C to 180C, max 150 sec), Peak Temp (230-240C), Duration over 200C (t, max 90-60 sec), Duration over T.C (t1, max 30 sec). |
Lead Forming & Taping Specifications:
| Code | Figure | Lead-to-lead distance F (mm) | Lead wire diameter d (mm) | Pitch of body P (mm) | Feed hole pitch PO (mm) | Distance from hole center to lead P1 (mm) | Distance from feed hole center to body center P2 (mm) | Height of body from tape center H (mm) | Base tape width W (mm) | Adhesive tape width WO (mm) | Hole position W1 (mm) | Hole down tape position W2 (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C (Lead Forming & Cut) | Fig.1 | 1.5-12.0 | 0.45-0.7 | 12.7 | 12.7 | 5.1 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0 | 9.0 | 3.0 |
| Fig.2 | 3.0-12.0 | 0.45-0.7 | 12.7 | 12.7 | 5.1 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0 | 9.0 | 3.0 | |
| Fig.3 | 3.0-12.0 | 0.45-0.7 | 12.7 | 12.7 | 5.1 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0 | 9.0 | 3.0 | |
| F (Lead Forming & Cut) | Fig.4 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 | 0.45-0.6 | 12.7 | 12.7 | 3.85 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0-8.0 | 9.0 | 3.0 |
| Fig.4 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 | 0.45-0.6 | 12.7 | 12.7 | 3.85 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0-8.0 | 9.0 | 3.0 | |
| J (Kink & Cut) | Fig.4 | 4.0, 4.5, 5.0 | 0.5-0.75 | 12.7 | 12.7 | 3.85 | 6.35 | 18.5 | 18.0 | 6.0-8.0 | 9.0 | 3.0 |
Terminal Codes:
| Code | Description |
|---|---|
| 0 | Standard |
| 1 | Taping (SMD Type) |
| 2 | Taping F=5.0mm |
| 3 | Taping B=5.0mm |
| 4 | Lead Cut L=3.5mm |
| 5 | Lead Cut L=11.0mm |
| A | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| B | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| C | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| D | Kink & Cut L=4.5mm |
| F | Snap-in, 0-10mm typin |
| G | Ring dip wind unl gnng |
| K | Ring clip mounting specilal dIgn |
| T | Three Terminals |
Sleeve Marking Codes:
| Code | Sleeve Material | Color |
|---|---|---|
| C | PVC | Dark blue |
| T | PET | Bright red |
| B | Sky-blue | |
| R | Light blue | |
| S | Pink | |
| L | Black | |
| H | Purple-blue | |
| V | Red | |
| Z |
Capacitance Codes:
| Code | Capacitance (F) |
|---|---|
| R | 0.10, 0.22, 0.33, 0.47, 0.68 |
| 2 | 2.2 |
| 3 | 3.3 |
| 4 | 4.7 |
| 6 | 6.8 |
| 1 | 10, 22, 33, 47, 68, 100, 220, 330, 470, 680, 1000 |
| 2 | 2200, 3300, 4700, 6800, 10000 |
| 3 | 22000, 33000, 68000 |
Capacitance Tolerance Codes:
| Code | Tolerance (%) |
|---|---|
| E | 20% |
| J | -10-+20% |
| K | -10-+10% |
| M | -20-+20% |
| Q | -10-+30% |
| V | -10-+20% |
| A | -10-+20% |
| C | -20-+20% |
| E | -5-+20% |
| G | -10-20% |
| H | -5-+5% |
| B | -5-20% |
| D | -15-+5% |
| N | -5-20% |
| Z | -5-20% |
| F | -5-20% |
Voltage Codes:
| Code | Voltage (V) |
|---|---|
| 4 | 5 |
| 5 | 6.3 |
| D | 4 |
| E | 3 |
| G | 6.3 |
| J | 7.5 |
| C | 6.8 |
| A | 10 |
| T | 12 |
| C | 16 |
| E | 25 |
| V | 35 |
| G | 40 |
| B | 50 |
| K | 63 |
| E | 80 |
| 2 | 120, 160, 180, 200, 220, 250, 315, 350, 380, 400, 420, 450, 500, 550, 600 |
| C | 160 |
| D | 200 |
| F | 180 |
| N | 220 |
| Z | 315 |
| V | 380 |
| P | 400 |
| G | 420 |
| T | 450 |
| W | 500 |
| H | 550 |
| J | 600 |
| 1 | 10 |
| 2 | 20 |
| 3 | 30 |
| 4 | 40 |
| 5 | 50 |
| 6 | 60 |
| 7 | 70 |
| 8 | 80 |
Size Codes:
| Code | Diameter (mm) | Length (mm) |
|---|---|---|
| C | 4 | 5.7 |
| D | 5 | 5.7 |
| E | 6.3 | 5.7, 7, 11 |
| F | 8 | 9, 11.5, 16, 20 |
| G | 10 | 12.5, 13, 16, 20, 25 |
| H | 12.5 | 20, 25, 30 |
| J | 16 | 16, 20, 25, 30, 35, 40 |
| K | 18 | 25, 30, 35, 40 |
| L | 46 | 18 |
| M | 50 | 19 |
| N | 80 | 22 |
| O | 100 | 25 |
| P | 115 | 30 |
| Q | 120 | 35 |
| R | 130 | 40 |
| S | 160 | 64.3 |
| T | 200 | 76.9 |
| U | 220 | 91 |
| V | 238 | 100 |
| W | 30 | 13 |
| X | 40 | 16 |
| Y | 140 | 51.6 |
| Z | 60 | 20 |
2411151515_AISHI-ERS1HM331G13OT_C2758058.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible