Product Overview
AiSHi Aluminum Electrolytic Capacitors, including the RJ series, are designed for various electronic applications. These capacitors offer features such as miniaturization, low impedance, high ripple current capability, and long operational life, with endurance ratings up to 12,000 hours at +105C. They are suitable for a wide range of voltage and capacitance values, making them versatile components for industrial and consumer electronics. The product line includes both radial lead and SMD types, with options for various packaging and lead forming configurations.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitors
- Series: RJ Series (Miniature), CD11GE, CD11GES, CD11GAS, CD11GHS, NR, PZ
- Material: Conductive Polymer (for some types)
- Certifications: RoHS Compliant (for RJ Series)
- Sleeve Marking: PVC (Code: C), PET (Code: T)
Technical Specifications
Part Numbering System
The part numbering system follows a structured format: Category Code - Series Code - Size Code - Voltage Code - Capacitance Code - Capacitance Tolerance Code - Terminal Code - Sleeve Marking Code.
Capacitance Codes
| Cap Code | Capacitance (F) |
|---|---|
| R | 0.10 |
| 2 | 0.22 |
| 3 | 0.33 |
| 4 | 0.47 |
| e | 0.68 |
| 1 | 1.0 |
| 2 | 2.2 |
| 3 | 3.3 |
| 4 | 4.7 |
| e | 6.8 |
| 1 | 10 |
| 2 | 22 |
| 3 | 33 |
| 4 | 47 |
| e | 68 |
| 1 | 100 |
| 2 | 220 |
| 3 | 330 |
| 4 | 470 |
| 7 | 680 |
| 1 | 1000 |
| 2 | 2200 |
| 3 | 3300 |
| 4 | 4700 |
| e | 6800 |
| 1 | 10000 |
| 2 | 22000 |
| 3 | 33000 |
| e | 68000 |
Voltage Codes (VDC)
| Voltage Code | Voltage (VDC) |
|---|---|
| D | -10 |
| E | -3.0 |
| G | -4.0 |
| J | -6.3 |
| C | -7.5 |
| A | -10 |
| T | -16 |
| E | -25 |
| V | -35 |
| G | -40 |
| B | -50 |
| H | -63 |
| B | -80 |
| K | -100 |
| E | -120 |
| 2 | -160 |
| 2 | -180 |
| 2 | -200 |
| 2 | -220 |
| 2 | -250 |
| 2 | -315 |
| 2 | -350 |
| 2 | -380 |
| 2 | -400 |
| 2 | -420 |
| 2 | -450 |
| 2 | -500 |
| 2 | -550 |
| 2 | -600 |
Capacitance Tolerance Codes (%)
| Tol. Code | Tolerance (%) |
|---|---|
| K | -10-+10 |
| M | -20-+20 |
| Q | -10-+30 |
| V | -10-+20 |
| A | -10-+20 |
| C | -20-+20 |
| G | -10-20 |
| B | -5-+5 |
| D | -15-+5 |
| N | -15-+5 |
Terminal Codes
| Terminal Code | Description |
|---|---|
| O | Standard |
| 1 | Taping (SMD Type) |
| 2 | Taping F=5.0mm |
| 3 | Taping B 5.0mm |
| 4 | Lead Cut L=3.5mm |
| 5 | Lead Cut L=11.0mm |
| A | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| B | Kink & Cut L=4.5mm |
| C | Snap-in |
| D | Ring dip |
| E | Unil ring |
| F | Ring clip mounting |
| G | Special Design |
| T | Three Terminals |
Size Codes (Diameter x Length in mm)
| Size Code | Diameter (mm) | Length (mm) |
|---|---|---|
| C | 4 | 5 |
| D | 5 | 7 |
| E | 6.3 | 11 |
| F | 8 | 12 |
| G | 10 | 16 |
| H | 11 | 20 |
| J | 12 | 25 |
| W | 12.5 | 30 |
| K | 13 | 35 |
| X | 14 | 40 |
| L | 16 | 46 |
| M | 18 | 50 |
| Z | 19 | 60 |
| N | 20 | 80 |
| O | 22 | 100 |
| P | 25 | 115 |
| Q | 30 | 120 |
| R | 35 | 130 |
| Y | 40 | 140 |
| S | 51.6 | 160 |
| T | 64.3 | 200 |
| U | 76.9 | 220 |
| V | 91 | 238 |
| A | 100 | 250 |
RJ Series Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Temperature Range | -40 to +105C |
| Rated Voltage Range | 10Vdc to 120Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| Leakage Current | 0.01 CV or 3A, whichever is greater (A) |
| Dissipation Factor (tan) (at 20C, 120Hz) | 0.19 (10V), 0.16 (16V), 0.14 (25V), 0.12 (35V), 0.10 (50V), 0.09 (63V, 80V, 100V, 120V) |
| Endurance (+105C) | 8,000 - 12,000 hours |
RJ Series Standard Ratings (Example)
| Size (D x L) (mm) | Cap (F) | WV (Vdc) | Impedance (mmax. at 20C, 100kHz) | Rated Ripple Current (mArms/105C, 100kHz) |
|---|---|---|---|---|
| 6.3 x 11 | 63 | 10 | 127/128 | - |
| 10 x 16 | 47 | 10 | 1040 | 150 |
| 10 x 20 | 100 | 10 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 18 | 100 | 10 | 1430 | 180 |
| 10 x 25 | 150 | 10 | 1620 | 220 |
| 12.5 x 20 | 150 | 10 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 10 | 2210 | 270 |
| 8 x 16 | 47 | 10 | 780 | 100 |
| 12.5 x 40 | 470 | 10 | 2860 | 560 |
| 18 x 35 | 1000 | 10 | 3510 | 1000 |
| 18 x 40 | 1200 | 10 | 3860 | 1200 |
| 8 x 16 | 47 | 16 | 780 | 100 |
| 12.5 x 25 | 220 | 16 | 2210 | 270 |
| 12.5 x 40 | 470 | 16 | 2860 | 560 |
| 8 x 16 | 47 | 25 | 780 | 100 |
| 12.5 x 25 | 220 | 25 | 2210 | 270 |
| 18 x 35 | 330 | 25 | 2600 | 390 |
| 8 x 16 | 47 | 35 | 780 | 100 |
| 12.5 x 25 | 220 | 35 | 2210 | 270 |
| 18 x 35 | 330 | 35 | 2600 | 390 |
| 6.3 x 11 | 47 | 50 | 385 | 400 |
| 10 x 16 | 82 | 50 | 1040 | 150 |
| 10 x 18 | 100 | 50 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 20 | 150 | 50 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 50 | 2210 | 270 |
| 6.3 x 11 | 47 | 63 | 385 | 400 |
| 10 x 16 | 82 | 63 | 1040 | 150 |
| 10 x 18 | 100 | 63 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 20 | 150 | 63 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 63 | 2210 | 270 |
| 6.3 x 11 | 47 | 80 | 385 | 400 |
| 10 x 16 | 82 | 80 | 1040 | 150 |
| 10 x 18 | 100 | 80 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 20 | 150 | 80 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 80 | 2210 | 270 |
| 6.3 x 11 | 47 | 100 | 385 | 400 |
| 10 x 16 | 82 | 100 | 1040 | 150 |
| 10 x 18 | 100 | 100 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 20 | 150 | 100 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 100 | 2210 | 270 |
| 6.3 x 11 | 47 | 120 | 385 | 400 |
| 10 x 16 | 82 | 120 | 1040 | 150 |
| 10 x 18 | 100 | 120 | 1430 | 180 |
| 12.5 x 20 | 150 | 120 | 1750 | 220 |
| 12.5 x 25 | 220 | 120 | 2210 | 270 |
Soldering Recommendations
Flow Soldering (Radial Lead Type)
- Preheating: 13020C (30-90 sec)
- Cooling: <1 sec
- Peak Temperature: Approx. 260C (max. <1 sec)
Reflow Soldering (Polymer SMD Type)
- Preheating: 150C to 180C (Within 90 sec)
- Peak Temperature (T1): 230C - 260C (0.5 sec max duration)
- Time above 200C (t): 40 sec max (for 6.3mm), 30 sec max (for 8mm, 10mm)
- Time above T.C (t1): 90 sec max (for 6.3mm), 60 sec max (for 8mm, 10mm)
Reflow Soldering (Liquid SMD Type)
- Case size: 6.3 - 10mm
Preheat: 100C to 200C (Max 180 sec)
Peak Temperature (T1): 230C - 250C (0.5 sec max duration)
Time above 200C (t): 90 sec max (6.3mm), 60 sec max (10mm)
Time above T.C (t1): 40 sec max (6.3mm), 30 sec max (8mm, 10mm) - Case size: 12.5 - 18mm
Preheat: 100C to 180C (Max 150 sec)
Peak Temperature (T1): 230C - 240C (0.5 sec max duration)
Time above 200C (t): 90 sec max
Time above T.C (t1): 30 sec max
2409272102_AISHI-ERJ1VM151E12OT_C106573.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible