AISHi Electrolytic Capacitors - RS Series
Product Overview
The AISHi RS series miniature aluminum electrolytic capacitors are designed for high performance, high reliability, and long life. They offer low impedance and high ripple current capabilities, making them suitable for a wide range of applications. These capacitors are RoHS compliant and operate within a temperature range of -40C to +105C, with rated voltages from 6.3V to 120Vdc.
Product Attributes
- Brand: AISHi
- Series: RS
- Type: Miniature Aluminum Electrolytic Capacitors
- Compliance: RoHS Compliant
- Sleeve Material: PVC (Code: C)
Technical Specifications
General Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Temperature Range | -40C to +105C |
| Rated Voltage Range | 6.3Vdc to 120Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| Endurance (@ +105C) | 4,000 - 10,000 hours |
| Leakage Current (Max.) | 1.5*0.01*CV or 3A, whichever is greater |
| Dissipation Factor (tan) (@ 20C, 120Hz) | See standard ratings table |
| Shelf Life (@ 105C, no load) | 1,000 hours |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-40C)/Z(+20C): See table Z(-25C)/Z(+20C): See table |
Standard Ratings (Example: 6.3Vdc)
| WV (Vdc) | Cap (F) | Size (DL mm) | Impedance (max @ 20C, 100kHz) | Rated Ripple Current (mArms @ 105C, 100kHz) |
|---|---|---|---|---|
| 6.3 | 10 | 5.111 | 1.4 | 125 |
| 6.3 | 15 | 6.311 | 0.9 | 150 |
| 6.3 | 22 | 6.311 | 0.7 | 175 |
| 6.3 | 33 | 811 | 0.5 | 245 |
| 6.3 | 47 | 816 | 0.4 | 300 |
| 6.3 | 68 | 1016 | 0.3 | 350 |
| 6.3 | 100 | 1020 | 0.25 | 410 |
| 6.3 | 120 | 1025 | 0.2 | 470 |
| 6.3 | 150 | 12.520 | 0.18 | 590 |
| 6.3 | 180 | 12.525 | 0.16 | 680 |
| 6.3 | 220 | 12.530 | 0.14 | 800 |
| 6.3 | 270 | 1620 | 0.14 | 900 |
| 6.3 | 330 | 1625 | 0.12 | 1035 |
| 6.3 | 390 | 1630 | 0.1 | 1100 |
| 6.3 | 470 | 1825 | 0.1 | 1200 |
| 6.3 | 560 | 1830 | 0.08 | 1350 |
| 6.3 | 680 | 1835 | 0.08 | 1500 |
| 6.3 | 820 | 1840 | 0.07 | 1650 |
| 6.3 | 1000 | 1840 | 0.07 | 1800 |
Part Numbering System
The part number is structured as follows:
[Category Code][Series Code][Size Code][Capacitance Code][Capacitance Tolerance Code][Voltage Code][Terminal Code][Sleeve Marking Code] Example Part Number Breakdown
CD11GES G 105 K
- Category Code: CD (Conductive Polymer Electrolytic Capacitor)
- Series Code: GE
- Size Code: S
- Capacitance Code: 105 (10F)
- Capacitance Tolerance Code: K (10%)
- Voltage Code: (Not specified in example, but would be present)
- Terminal Code: (Not specified in example)
- Sleeve Marking Code: (Not specified in example)
Lead Forming & Taping Specifications
Various lead forming and taping options are available, including bulk packing, taping (SMD Type), lead cut, lead forming & cut, kink & cut, and snap-in terminals. Detailed dimensions and specifications for each code are provided in the source document.
Soldering Recommendations
Flow Soldering (Radial Lead Type):
- Preheating: 13020C, 30-90 sec.
- Cooling: Approx. 200C/sec.
- Soldering Temp: 260C max., <1 sec.
Reflow Soldering (For Polymer SMD Type):
- Recommended Reflow Profile: Peak temperature (T1), Preheating (t1), Cooling (t2), Time at peak (t3). Specific temperature and time values are detailed in the source document.
Reflow Soldering (For Liquid SMD Type):
- Case size: <6.3-10mm: Preheat 100C to 200C (max 180 sec). Peak temperature 230-250C (max 5 sec). Duration over 200C (t) max 90 sec. Duration over T.C (t1) max 30-40 sec.
- Case size: 12.5-18mm: Preheat 100C to 180C (max 150 sec). Peak temperature 230-235C (max 5 sec). Duration over 200C (t) max 60 sec. Duration over T.C (t1) max 30 sec.
Ripple Current Multipliers
Frequency correction factors for ripple current are provided in a table, indicating multipliers for different frequencies (120Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz) and capacitance ranges.
Dimensions
Detailed dimensions for various sizes are provided in the source document, including diameter (D), length (L), and other relevant measurements.
Capacitance Code Examples
| Capacitance (F) | Code |
|---|---|
| 0.10 | R |
| 0.22 | R |
| 0.33 | R |
| 0.47 | R |
| 0.68 | R |
| 1.0 | 1 |
| 2.2 | 2R |
| 3.3 | 3R |
| 4.7 | 4R |
| 6.8 | 6R |
| 10 | 1 |
| 22 | 22 |
| 33 | 33 |
| 47 | 47 |
| 68 | 68 |
| 100 | 1 |
| 220 | 221 |
| 330 | 331 |
| 470 | 471 |
| 680 | 681 |
| 1000 | 1 |
| 2200 | 222 |
| 3300 | 332 |
| 4700 | 472 |
| 6800 | 682 |
| 10000 | 1 |
| 22000 | 223 |
| 33000 | 333 |
| 68000 | 683 |
Sleeve Marking Codes
| Code | Color |
|---|---|
| C | PVC |
| T | PET |
| B | Dark Blue |
| R | Bright Red |
| S | Sky-Blue |
| T | Light Blue |
| Z | Pink |
| H | Black |
| V | Purple-blue |
| D | Red |
Terminal Codes
| Code | Description |
|---|---|
| 0 | Standard |
| 1 | Taping (SMD Type) |
| 2 | Taping F=5.0mm |
| 3 | Taping B 5.0mm |
| 4 | Lead Cut L=3.5mm |
| 5 | Lead Cut L=11.0mm |
| 6 | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| A | Kink & Cut L=4.5mm |
| B | Snap-in |
| C | Ring clip mounting special design |
| D | Ring dip winding unit |
| E | Standard |
| F | Taping F=5.0mm |
| G | Terminal length |
| K | Three Terminals |
| M | R |
| N | R |
| P | R |
| R | Ring dip winding unit |
| S | Ring clip mounting special design |
| T | Standard |
| U | Standard |
| V | Standard |
| W | Standard |
| X | Standard |
| Y | Standard |
| Z | Standard |
Capacitance Tolerance Codes
| Tolerance (%) | Code |
|---|---|
| -10% +10% | K |
| -20% +20% | M |
| -10% +30% | Q |
| -10% +20% | V |
| 20% | A |
| -5% +20% | C |
| -10% -20% | B |
| 10% | D |
| -5% +5% | E |
| 0% | O |
| -5% -20% | F |
| -15% +5% | N |
Voltage Codes
| Voltage (V..) | Code |
|---|---|
| 2.5 | E |
| 4 | D |
| 6.3 | C |
| 10 | A |
| 16 | C |
| 25 | E |
| 35 | V |
| 40 | G |
| 50 | H |
| 63 | J |
| 80 | B |
| 100 | K |
| 120 | 2B |
| 160 | 2C |
| 180 | 2F |
| 200 | 2D |
| 220 | 2N |
| 250 | 2E |
| 315 | Z |
| 350 | Z |
| 380 | 2V |
| 400 | 2P |
| 420 | 2G |
| 450 | 2T |
| 500 | 2W |
| 550 | 2H |
| 600 | 2J |
| 630 | 2K |
Size Codes (Diameter x Length in mm)
| Size Code | Diameter (mm) | Length (mm) |
|---|---|---|
| C | 4 | 5.5 |
| D | 5 | 5.7 |
| E | 6.3 | 5.7 |
| F | 6.3 | 7.5 |
| G | 6.3 | 9.5 |
| H | 8 | 9.5 |
| J | 8 | 11.5 |
| K | 8 | 16 |
| L | 10 | 12.5 |
| M | 10 | 16 |
| N | 10 | 20 |
| P | 12.5 | 16 |
| Q | 12.5 | 20 |
| R | 12.5 | 25 |
| S | 16 | 20 |
| T | 16 | 25 |
| U | 16 | 30 |
| V | 16 | 35 |
| W | 16 | 40 |
| X | 18 | 25 |
| Y | 18 | 30 |
| Z | 18 | 35 |
| A | 18 | 40 |
| B | 20 | 25 |
| C | 20 | 30 |
| D | 20 | 35 |
| E | 20 | 40 |
| F | 22 | 25 |
| G | 22 | 30 |
| H | 22 | 35 |
| I | 22 | 40 |
| J | 25 | 30 |
| K | 25 | 35 |
| L | 25 | 40 |
| M | 30 | 40 |
| N | 35 | 40 |
| P | 40 | 51.6 |
| Q | 40 | 60 |
| R | 40 | 80 |
| S | 40 | 100 |
| T | 40 | 115 |
| U | 40 | 120 |
| V | 40 | 130 |
| W | 40 | 140 |
| X | 40 | 160 |
| Y | 40 | 200 |
| Z | 40 | 220 |
Lead Forming & Cut Specifications (Code: C)
| Diameter (mm) | L (mm) |
|---|---|
| 4-18 | 3.0-12.0 |
Lead Forming & Cut Specifications (Code: F)
| Diameter (mm) | L (mm) |
|---|---|
| 4-8 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 |
Lead Forming & Cut Specifications (Code: J)
| Diameter (mm) | L (mm) |
|---|---|
| 10-18 | 4.0, 4.5, 5.0 |
Lead Forming & Cut Specifications (Code: P)
| Diameter (mm) | L (mm) |
|---|---|
| 4-18 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 |
2411151515_AISHI-ERS1CM471F12OT_C160146.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible