Product Overview
The AiSHi PZ series of conductive polymer aluminum electrolytic capacitors are designed for high-performance applications requiring low ESR and long endurance. These RoHS compliant and lead-free capacitors are suitable for system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs. They offer a wide operating temperature range and various voltage and capacitance ratings.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Series: PZ
- Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
- Certifications: RoHS Compliant, Lead-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type Code | E (Conductive Polymer) |
| Endurance | +105C 2,000 hours |
| Key Features | Low ESR |
| Recommended Applications | System Board, Display Card, Small Charger, Intelligent TV |
| Temperature Range | -55C to +105C |
| Rated Working Voltage Range | 6.3Vdc to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7F to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | See table for values (at 20C, 120Hz) |
| ESR | See table for values (100~300kHz, 20C) |
| Temperature Characteristics (Impedance Ratio) | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25; Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Endurance Requirements (after 2,000 hours at 105C) | Capacitance Change: 20%; D.F. (tan): 150% of initial; ESR: 150% of initial; Leakage Current: initial specified value |
| Humidity Test Requirements (after 2,000 hours at 60C, 90%-95% RH without voltage) | Meet Endurance characteristics |
| Surge Test Requirements (after 1,000 cycles) | Appearance: No significant damage; Capacitance Change: 20%; D.F. (tan): 50% of initial; ESR: 150% of initial; Leakage Current: initial specified value |
Standard Ratings (Example)
| VDC (V) | Cap (F) | Size DxL(mm) | ESR (m, 20C, 100kHz)(max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A)(max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 8x7.7 | 90 | 260 | 80 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 10x7.7 | 60 | 380 | 95 |
| 6.3 (7.2) | 820 | 10x9.5 | 55 | 410 | 100 |
| 6.3 (7.2) | 1000 | 10x11.5 | 50 | 450 | 105 |
| 10 (11.5) | 470 | 10x9.5 | 55 | 410 | 100 |
| 10 (11.5) | 680 | 10x11.5 | 45 | 450 | 110 |
| 10 (11.5) | 820 | 12.5x7.7 | 40 | 480 | 115 |
| 10 (11.5) | 1200 | 12.5x9.5 | 35 | 550 | 120 |
| 10 (11.5) | 1500 | 12.5x11.5 | 30 | 600 | 125 |
| 16 (18.4) | 220 | 10x7.7 | 60 | 380 | 95 |
| 16 (18.4) | 330 | 10x9.5 | 50 | 410 | 100 |
| 16 (18.4) | 470 | 10x11.5 | 45 | 450 | 110 |
| 16 (18.4) | 680 | 12.5x9.5 | 35 | 550 | 120 |
| 16 (18.4) | 820 | 12.5x11.5 | 30 | 600 | 125 |
| 20 (23) | 330 | 10x9.5 | 50 | 410 | 100 |
| 20 (23) | 470 | 10x11.5 | 45 | 450 | 110 |
| 20 (23) | 680 | 12.5x9.5 | 35 | 550 | 120 |
| 20 (23) | 820 | 12.5x11.5 | 30 | 600 | 125 |
| 25 (29) | 220 | 10x7.7 | 60 | 380 | 95 |
| 25 (29) | 330 | 10x9.5 | 50 | 410 | 100 |
| 25 (29) | 470 | 10x11.5 | 45 | 450 | 110 |
| 25 (29) | 680 | 12.5x9.5 | 35 | 550 | 120 |
| 25 (29) | 820 | 12.5x11.5 | 30 | 600 | 125 |
| 35 (41) | 100 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 35 (41) | 150 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 35 (41) | 220 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 35 (41) | 330 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 35 (41) | 470 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 35 (41) | 560 | 10x9.5 | 60 | 380 | 95 |
| 35 (41) | 680 | 10x11.5 | 55 | 410 | 100 |
| 50 (58) | 47 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 50 (58) | 68 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 50 (58) | 100 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 50 (58) | 150 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 50 (58) | 220 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 50 (58) | 270 | 10x9.5 | 60 | 380 | 95 |
| 50 (58) | 330 | 10x11.5 | 55 | 410 | 100 |
| 63 (73) | 33 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 63 (73) | 47 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 63 (73) | 68 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 63 (73) | 100 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 63 (73) | 120 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 63 (73) | 150 | 10x9.5 | 60 | 380 | 95 |
| 63 (73) | 180 | 10x11.5 | 55 | 410 | 100 |
| 80 (92) | 22 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 80 (92) | 33 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 80 (92) | 47 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 80 (92) | 68 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 80 (92) | 82 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 80 (92) | 100 | 10x9.5 | 60 | 380 | 95 |
| 80 (92) | 120 | 10x11.5 | 55 | 410 | 100 |
| 100 (115) | 10 | 6.3x7.7 | 140 | 170 | 60 |
| 100 (115) | 15 | 6.3x9.5 | 120 | 210 | 70 |
| 100 (115) | 22 | 6.3x11.5 | 100 | 240 | 75 |
| 100 (115) | 33 | 8x9.5 | 80 | 310 | 85 |
| 100 (115) | 39 | 8x11.5 | 70 | 340 | 90 |
| 100 (115) | 47 | 10x9.5 | 60 | 380 | 95 |
| 100 (115) | 56 | 10x11.5 | 55 | 410 | 100 |
Soldering Recommendations
Flow Soldering (Radial Lead Type)
- Preheating: 13020C, 30-90 sec.
- Cooling: (1-3C)/sec. (Note 1)
- Approx. 200C/sec. (Note 2)
- 5C/sec.(max.) (Note 3)
- Soldering Temperature: < 1 sec. at 260C
Reflow Soldering (For Polymer SMD Type)
Recommended Reflow Profile:
- Preheating: 150C to 180C, Within 90 sec.
- Reflow Cycle Time: t1, t2, t3
- Peak Temperature (T1): 260C
- Temperature (T2): 230C
- Temperature (T3): 180C
- Temperature (T4): 80C
- Temperature (T5): 50C
Reflow Soldering (For Liquid SMD Type)
- Case size: 6.3 - 10mm:
- Preheat: 100C to 200C, Max 180 seconds.
- Peak Temperature (T1): 230C - 250C (Max. 5 sec.)
- Temperature over 200C (max.): t sec.
- Temperature over T.C (max.): t sec.
- T.C: 90C (for 6.3), 40 sec. (for 6.3); 30 sec. (for 8, 10)
- Case size: 12.5 - 18mm:
- Preheat: 100C to 180C, Max 150 seconds.
- Peak Temperature (T1): 230C - 240C (Max. 5 sec.)
- Temperature over 200C (max.): t sec.
- Temperature over T.C (max.): t sec.
- T.C: 90C (for 12.5-18), 40 sec. (for 12.5), 30 sec. (for 15, 18)
2409272202_AISHI-SPZ0JM821E09O00RAXXX_C106484.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible