Aishii PZ Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Overview
The Aishii PZ series of conductive polymer aluminum electrolytic capacitors are designed for high-performance applications requiring low ESR and long endurance. These RoHS compliant and lead-free components are suitable for system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs. They offer reliable performance with a wide operating temperature range and robust construction.
Product Attributes
- Brand: Aishii
- Series: PZ Series
- Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
- Certifications: RoHS Compliant, Lead-free
Technical Specifications
General Specifications:
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type | Conductive Polymer |
| Temperature Range | -55 to +105C |
| Rated Voltage Range | 6.3 to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7 to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | See table below (at 20C, 120Hz) |
| ESR | See table below (100~300kHz, 20C) |
| Impedance Ratio at 100kHz (Temperature Characteristics) | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25 Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Endurance | +105C, 2,000 hours |
| Humidity Test | After 2,000 hours at 60C, 90%-95% RH (no voltage applied) |
| Surge Test | Meets requirements after 1,000 cycles of charge/discharge |
| Recommended Applications | System Board, Display Card, Small Charger, Intelligent TV |
Dissipation Factor (tan) Max. (at 20C, 120Hz):
| Rated Voltage (Vdc) | 6.3 | 6.8 | 7.5 | 10 | 16 | 25 | 35 | 50 | 63 | 100 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tan (max.) | 0.08 | 0.12 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 | 0.15 |
Standard Ratings:
| VDC (SV) | Cap (F) | Size DxL(mm) | ESR (m, 20C, 100kHz)(max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A)(max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 6.3x7.7 | 15 | 320 | 110 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x9.5 | 13 | 380 | 132 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x11.5 | 12 | 430 | 165 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 6.3x13.5 | 11 | 470 | 195 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 6.3x16 | 10 | 530 | 235 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 6.3x18.5 | 9 | 580 | 280 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 6.3x22 | 8 | 630 | 340 |
| 6.8 (7.8) | 470 | 8x7.7 | 12 | 470 | 235 |
| 6.8 (7.8) | 560 | 8x9.5 | 11 | 530 | 280 |
| 6.8 (7.8) | 680 | 8x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 6.8 (7.8) | 820 | 8x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 7 (8) | 470 | 10x7.7 | 12 | 470 | 235 |
| 7 (8) | 560 | 10x9.5 | 11 | 530 | 280 |
| 7 (8) | 680 | 10x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 7 (8) | 820 | 10x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 7.5 (8.6) | 470 | 10x7.7 | 12 | 470 | 235 |
| 7.5 (8.6) | 560 | 10x9.5 | 11 | 530 | 280 |
| 7.5 (8.6) | 680 | 10x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 7.5 (8.6) | 820 | 10x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 10 (11.5) | 470 | 10x7.7 | 12 | 470 | 235 |
| 10 (11.5) | 560 | 10x9.5 | 11 | 530 | 280 |
| 10 (11.5) | 680 | 10x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 10 (11.5) | 820 | 10x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 12 (13.8) | 470 | 10x7.7 | 12 | 470 | 235 |
| 12 (13.8) | 560 | 10x9.5 | 11 | 530 | 280 |
| 12 (13.8) | 680 | 10x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 12 (13.8) | 820 | 10x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 16 (18.4) | 220 | 6.3x7.7 | 15 | 320 | 110 |
| 16 (18.4) | 270 | 6.3x9.5 | 13 | 380 | 132 |
| 16 (18.4) | 330 | 6.3x11.5 | 12 | 430 | 165 |
| 16 (18.4) | 390 | 6.3x13.5 | 11 | 470 | 195 |
| 16 (18.4) | 470 | 6.3x16 | 10 | 530 | 235 |
| 16 (18.4) | 560 | 6.3x18.5 | 9 | 580 | 280 |
| 16 (18.4) | 680 | 6.3x22 | 8 | 630 | 340 |
| 20 (23) | 330 | 8x9.5 | 11 | 530 | 165 |
| 20 (23) | 390 | 8x11.5 | 10 | 580 | 195 |
| 20 (23) | 470 | 8x13.5 | 9 | 630 | 235 |
| 20 (23) | 560 | 8x16 | 8 | 680 | 280 |
| 20 (23) | 680 | 8x18.5 | 7 | 720 | 340 |
| 20 (23) | 820 | 8x22 | 6 | 770 | 410 |
| 25 (29) | 470 | 10x9.5 | 11 | 530 | 235 |
| 25 (29) | 560 | 10x11.5 | 10 | 580 | 280 |
| 25 (29) | 680 | 10x13.5 | 9 | 630 | 340 |
| 25 (29) | 820 | 10x16 | 8 | 680 | 410 |
| 25 (29) | 1000 | 10x18.5 | 7 | 720 | 500 |
| 25 (29) | 1200 | 10x22 | 6 | 770 | 600 |
| 35 (41) | 680 | 10x11.5 | 10 | 580 | 340 |
| 35 (41) | 820 | 10x13.5 | 9 | 630 | 410 |
| 35 (41) | 1000 | 10x16 | 8 | 680 | 500 |
| 35 (41) | 1200 | 10x18.5 | 7 | 720 | 600 |
| 35 (41) | 1500 | 10x22 | 6 | 770 | 750 |
| 50 (58) | 1000 | 12.5x16 | 8 | 680 | 500 |
| 50 (58) | 1200 | 12.5x18.5 | 7 | 720 | 600 |
| 50 (58) | 1500 | 12.5x22 | 6 | 770 | 750 |
| 50 (58) | 1800 | 12.5x25 | 5.5 | 800 | 900 |
| 63 (73) | 1200 | 12.5x18.5 | 7 | 720 | 600 |
| 63 (73) | 1500 | 12.5x22 | 6 | 770 | 750 |
| 63 (73) | 1800 | 12.5x25 | 5.5 | 800 | 900 |
| 63 (73) | 2200 | 12.5x30 | 5 | 840 | 1100 |
| 80 (92) | 1500 | 16x18.5 | 7 | 720 | 750 |
| 80 (92) | 1800 | 16x22 | 6 | 770 | 900 |
| 80 (92) | 2200 | 16x25 | 5.5 | 800 | 1100 |
| 80 (92) | 2700 | 16x30 | 5 | 840 | 1350 |
| 100 (115) | 1800 | 16x22 | 6 | 770 | 900 |
| 100 (115) | 2200 | 16x25 | 5.5 | 800 | 1100 |
| 100 (115) | 2700 | 16x30 | 5 | 840 | 1350 |
| 100 (115) | 3300 | 16x35 | 4.5 | 880 | 1650 |
| 100 (115) | 3900 | 16x41 | 4 | 920 | 1950 |
| 100 (115) | 4700 | 16x46 | 3.8 | 950 | 2350 |
| 100 (115) | 5600 | 16x51.6 | 3.5 | 1000 | 2800 |
Part Numbering System:
The part number is constructed as follows:
[Category Code][Series Code][Size Code][Capacitance Code][Capacitance Tolerance Code][Voltage Code][Terminal Code][Sleeve Marking Code]
Example: CD11GES G 100 M 100 V A 7
Part Numbering System Breakdown:
| Position | Description | Example Codes |
|---|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) | |
| Series Code | GES (PZ Series) | |
| Size Code | G (16mm, L=11mm) | |
| Capacitance Code | 100 (10F) | |
| Capacitance Tolerance Code | M (20%) | |
| Voltage Code | V (100V) | |
| Terminal Code | A (Standard) | |
| Sleeve Marking Code | 7 (Standard) |
Soldering Recommendations:
- Flow Soldering (Radial Lead Type): Preheating at 13020C for 30-90 sec, Cooling at 1-3C/sec. Soldering temperature 260C for <1 sec.
- Reflow Soldering (Polymer SMD Type): Follow recommended reflow profile (Peak temperature T1, T2, T3, Preheating time t1, t2, t3).
- Reflow Soldering (Liquid SMD Type): Case size dependent. Temperature at surface of capacitor shall not exceed T.C. Duration over 200C and T.C. shall not exceed t and t seconds respectively. Preheat at 100C to 200C for max 180 seconds.
Lead Forming Specifications:
| Code | Figure | Lead-to-lead distance F (mm) | Lead wire diameter d (mm) | Pitch of body P (mm) | Feed hole pitch P0 (mm) | Distance from hole center to lead P1 (mm) | Distance from feed hole center to body center P2 (mm) | Height of body from tape center H (mm) | Base tape width W (mm) | Adhesive tape width WO (mm) | Hole position W1 (mm) | Hole down tape position W2 (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B | Fig. 1 & 2 & 3 | 2.5, 3.5, 5.0 0.5 | 0.45/0.5/0.6 0.05 | 12.7 1.0 | 12.7 0.2 | 3.85-5.1 0.7 | 6.35 1.0 | 18.5 0.75 | 18.0 0.5 | 6.0-11.0 min | 9.0 +0.75/-0.5 | 3.0 max |
| P | Fig. 4 | 1.5, 2.0, 2.5, 3.5 0.5 | 0.45/0.5/0.6 0.05 | 12.7 1.0 | 12.7 0.2 | 3.85 0.7 | 6.35 1.0 | 18.5 0.75 | 18.0 0.5 | 6.0-8.0 min | 9.0 +0.75/-0.5 | 3.0 max |
| C | Lead Forming & Cut | 3.0-12.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| F | Lead Forming & Cut | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| J | Lead Forming & Cut | 4.0, 4.5, 5.0 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Sleeve Marking Code:
| Code | Color |
|---|---|
| C | PVC |
| T | PET |
| B | Dark Blue |
| R | Bright Red |
| S | Sky-Blue |
| T | Light Blue |
| Z | Pink |
| H | Black |
| V | Purple-blue |
| D | Red |
2410121342_AISHI-SPZ1EM561G12O00RAXXX_C2688259.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible