Product Overview
AiSHi PZ series conductive polymer aluminum electrolytic capacitors offer high performance with low ESR and endurance of 2,000 hours at +105C. These RoHS compliant and lead-free capacitors are designed for applications such as system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs. They are available in a wide range of voltage and capacitance ratings.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Product Line: PZ series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
- Compliance: RoHS Compliant and Lead-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type Code | S (Conductive Polymer) |
| Series Code | PZ |
| Temperature Range | -55C to +105C |
| Rated Working Voltage Range | 6.3Vdc to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7F to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | See table for values (at 20C, 120Hz) |
| ESR | See table for values (100~300kHz, 20C) |
| Impedance Ratio at 100kHz | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25 Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Endurance | 2,000 hours at +105C |
| Humidity Test | 90%-95% RH for 2,000 hours at 60C (without voltage) |
| Surge Test | Meets specified requirements after charge/discharge cycles |
| Part Numbering System Example | [Category Code][Type Code][Series Code][Size Code][Capacitance Code][Capacitance Tolerance Code][Voltage Code][Terminal Code][Sleeve Marking Code] |
Standard Ratings (Example)
| VDC (SV) | Cap (F) | Size DxL(mm) | ESR (m, 20C, 100kHz)(max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A)(max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 6.3x7.2 | 150 | 210 | 60 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x9.5 | 130 | 250 | 70 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x11.5 | 110 | 290 | 80 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 8x9.5 | 100 | 330 | 80 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 8x11.5 | 90 | 370 | 90 |
| 10 (11.5) | 470 | 8x11.5 | 90 | 370 | 90 |
| 16 (18.4) | 470 | 10x12.5 | 70 | 470 | 90 |
| 16 (18.4) | 680 | 10x16 | 60 | 530 | 100 |
| 20 (23) | 820 | 10x20 | 55 | 590 | 110 |
| 25 (29) | 1000 | 10x25 | 50 | 630 | 120 |
| 35 (41) | 1500 | 12.5x35 | 45 | 750 | 140 |
| 35 (41) | 2200 | 12.5x41 | 40 | 810 | 160 |
| 50 (58) | 3300 | 16x50 | 35 | 950 | 190 |
| 63 (73) | 4700 | 18x58 | 30 | 1100 | 210 |
| 80 (92) | 5600 | 20x64.3 | 28 | 1200 | 230 |
| 100 (115) | 5600 | 22x76.9 | 25 | 1300 | 230 |
Soldering Recommendations
- Flow Soldering (Radial Lead Type): Preheating, Cooling, Soldering parameters provided.
- Reflow Soldering (Polymer SMD Type): Recommended Reflow Profile with temperature and time parameters (T1, T2, T3, t1, t2, t3).
- Reflow Soldering (Liquid SMD Type): Temperature and time parameters (Tc, Trc, Tpeak, t, t1) provided for case sizes 6.3-10mm and 12.5-18mm.
Part Numbering System
The part numbering system consists of the following codes: [Category Code][Type Code][Series Code][Size Code][Capacitance Code][Capacitance Tolerance Code][Voltage Code][Terminal Code][Sleeve Marking Code].
2410121342_AISHI-SPZ0JM331E05O00RAXXX_C2688252.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible