AISHi PZ Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Overview
The AISHi PZ series offers high-performance conductive polymer aluminum electrolytic capacitors designed for demanding applications. These capacitors feature low ESR (Equivalent Series Resistance) and are RoHS compliant and lead-free. They are ideal for use in system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs, providing reliable and efficient power solutions.
Product Attributes
- Brand: AISHi
- Series: PZ Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitor
- Compliance: RoHS Compliant, Lead-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor), S (Conductive Polymer) |
| Temperature Range | -55C to +105C |
| Rated Voltage Range | 6.3Vdc to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7F to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan ) | See table for values (at 20C, 120Hz) |
| ESR | 100~300kHz, 20C (See table for values) |
| Impedance Ratio (at 100kHz) | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25 Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Endurance | +105C, 2,000 hours |
| Humidity Test | 90%-95% RH for 2,000 hours at 60C (without voltage) |
| Surge Test | 1,000 cycles of charge/discharge (specified conditions) |
| Recommended Applications | System Board, Display Card, Small Charger, Intelligent TV |
Standard Ratings (Examples)
| VDC (V) | Cap (F) | Size DxL (mm) | ESR (m, 20C, 100kHz) (max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A) (max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 5x11 | 30 | 180 | 44 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x7 | 25 | 210 | 49 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x9 | 20 | 250 | 54 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 6.3x11 | 18 | 280 | 59 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 8x9 | 15 | 330 | 64 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 8x11 | 13 | 360 | 69 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 10x9 | 12 | 400 | 74 |
| 6.3 (7.2) | 820 | 10x11 | 10 | 440 | 79 |
| 6.3 (7.2) | 1000 | 10x12.5 | 9 | 470 | 84 |
| 10 (11.5) | 220 | 5x11 | 30 | 180 | 44 |
| 10 (11.5) | 330 | 6.3x11 | 18 | 280 | 54 |
| 10 (11.5) | 470 | 8x11 | 13 | 360 | 64 |
| 10 (11.5) | 680 | 10x11 | 10 | 440 | 74 |
| 10 (11.5) | 820 | 10x12.5 | 9 | 470 | 79 |
| 10 (11.5) | 1000 | 10x16 | 8 | 500 | 84 |
| 10 (11.5) | 1200 | 10x20 | 7 | 530 | 89 |
| 16 (18.4) | 100 | 5x11 | 30 | 180 | 30 |
| 16 (18.4) | 150 | 6.3x11 | 18 | 280 | 37 |
| 16 (18.4) | 220 | 8x11 | 13 | 360 | 44 |
| 16 (18.4) | 330 | 10x11 | 10 | 440 | 54 |
| 16 (18.4) | 470 | 10x16 | 8 | 500 | 64 |
| 16 (18.4) | 560 | 10x20 | 7 | 530 | 69 |
| 20 (23) | 100 | 6.3x11 | 18 | 280 | 37 |
| 20 (23) | 150 | 8x11 | 13 | 360 | 44 |
| 20 (23) | 220 | 10x11 | 10 | 440 | 54 |
| 20 (23) | 330 | 10x16 | 8 | 500 | 64 |
| 20 (23) | 470 | 10x20 | 7 | 530 | 69 |
| 25 (29) | 100 | 8x11 | 13 | 360 | 44 |
| 25 (29) | 150 | 10x11 | 10 | 440 | 54 |
| 25 (29) | 220 | 10x16 | 8 | 500 | 64 |
| 25 (29) | 330 | 10x20 | 7 | 530 | 69 |
| 35 (41) | 47 | 6.3x9 | 20 | 250 | 59 |
| 35 (41) | 68 | 8x9 | 15 | 330 | 74 |
| 35 (41) | 100 | 8x11 | 13 | 360 | 84 |
| 35 (41) | 150 | 10x11 | 10 | 440 | 99 |
| 35 (41) | 220 | 10x16 | 8 | 500 | 119 |
| 35 (41) | 330 | 10x20 | 7 | 530 | 139 |
| 50 (58) | 33 | 6.3x9 | 20 | 250 | 74 |
| 50 (58) | 47 | 8x9 | 15 | 330 | 84 |
| 50 (58) | 68 | 8x11 | 13 | 360 | 99 |
| 50 (58) | 100 | 10x11 | 10 | 440 | 119 |
| 50 (58) | 150 | 10x16 | 8 | 500 | 139 |
| 50 (58) | 220 | 10x20 | 7 | 530 | 159 |
| 63 (73) | 22 | 6.3x9 | 20 | 250 | 79 |
| 63 (73) | 33 | 8x9 | 15 | 330 | 89 |
| 63 (73) | 47 | 8x11 | 13 | 360 | 109 |
| 63 (73) | 68 | 10x11 | 10 | 440 | 129 |
| 63 (73) | 100 | 10x16 | 8 | 500 | 149 |
| 63 (73) | 150 | 10x20 | 7 | 530 | 179 |
| 100 (115) | 22 | 8x11 | 13 | 360 | 109 |
| 100 (115) | 33 | 10x11 | 10 | 440 | 129 |
| 100 (115) | 47 | 10x16 | 8 | 500 | 149 |
| 100 (115) | 68 | 10x20 | 7 | 530 | 179 |
Specifications subject to change without notice.
2410121342_AISHI-SPZ1AM821F11O00RAXXX_C2688255.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible