Product Overview
The AiSHi PZ series conductive polymer aluminum electrolytic capacitors offer high performance with low ESR and an endurance rating of 2,000 hours at +105C. These RoHS compliant and lead-free capacitors are designed for demanding applications, including system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs. They provide reliable performance across a wide temperature range and various voltage and capacitance ratings.
Product Attributes
- Brand: AiSHi
- Series: PZ
- Type: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitor
- Compliance: RoHS Compliant, Lead-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type Code | E (Conductive Polymer) |
| Series Code | PZ |
| Temperature Range | -55 to +105C |
| Rated Working Voltage Range | 6.3Vdc to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7F to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | See table for values (max. 0.08 to 0.15 at 20C, 120Hz) |
| ESR | See table for values (100-300kHz, 20C) |
| Temperature Characteristics (Impedance Ratio) | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25; Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Endurance | 2,000 hours at 105C |
| Humidity Test | 90%-95% RH for 2,000 hours at 60C (without voltage) |
| Surge Test | Meets specified requirements after charge/discharge cycles |
| Recommended Applications | System Board, Display Card, Small Charger, Intelligent TV |
Standard Ratings (Partial List)
| VDC (V) | Cap (F) | Size DxL (mm) | ESR (m, 20C, 100kHz) (max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A) (max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 6.3x7.2 | 15 | 280 | 110 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x7.2 | 13 | 300 | 125 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x7.2 | 11 | 330 | 135 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 6.3x7.2 | 10 | 350 | 145 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 6.3x7.2 | 9 | 370 | 155 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 6.3x7.2 | 8 | 390 | 165 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 6.3x7.2 | 7 | 410 | 175 |
| 10 (11.5) | 470 | 10x12.5 | 10 | 470 | 155 |
| 10 (11.5) | 680 | 10x12.5 | 8 | 530 | 175 |
| 10 (11.5) | 820 | 10x12.5 | 7 | 570 | 185 |
| 16 (18.4) | 220 | 10x12.5 | 12 | 370 | 110 |
| 16 (18.4) | 330 | 10x12.5 | 9 | 430 | 135 |
| 16 (18.4) | 470 | 10x16 | 8 | 500 | 155 |
| 20 (23) | 330 | 10x16 | 9 | 430 | 135 |
| 20 (23) | 470 | 10x16 | 8 | 500 | 155 |
| 20 (23) | 680 | 10x20 | 7 | 570 | 175 |
| 25 (29) | 330 | 10x16 | 9 | 430 | 135 |
| 25 (29) | 470 | 10x20 | 8 | 500 | 155 |
| 25 (29) | 680 | 10x20 | 7 | 570 | 175 |
| 25 (29) | 1000 | 12.5x20 | 6 | 630 | 200 |
| 35 (41) | 470 | 10x20 | 8 | 500 | 155 |
| 35 (41) | 680 | 10x20 | 7 | 570 | 175 |
| 35 (41) | 1000 | 12.5x20 | 6 | 630 | 200 |
| 35 (41) | 1500 | 12.5x25 | 5 | 710 | 230 |
| 35 (41) | 2200 | 16x25 | 4.5 | 800 | 270 |
| 50 (58) | 330 | 10x20 | 9 | 430 | 135 |
| 50 (58) | 470 | 10x20 | 8 | 500 | 155 |
| 50 (58) | 680 | 12.5x20 | 7 | 570 | 175 |
| 50 (58) | 1000 | 12.5x25 | 6 | 630 | 200 |
| 50 (58) | 1500 | 16x25 | 5 | 710 | 230 |
| 50 (58) | 2200 | 16x30 | 4.5 | 800 | 270 |
| 50 (58) | 3300 | 18x30 | 4 | 880 | 310 |
| 63 (73) | 220 | 10x20 | 9 | 370 | 110 |
| 63 (73) | 330 | 10x20 | 8 | 430 | 135 |
| 63 (73) | 470 | 12.5x20 | 7 | 500 | 155 |
| 63 (73) | 680 | 12.5x25 | 6 | 570 | 175 |
| 63 (73) | 1000 | 16x25 | 5 | 630 | 200 |
| 63 (73) | 1500 | 16x30 | 4.5 | 710 | 230 |
| 63 (73) | 2200 | 18x30 | 4 | 800 | 270 |
| 80 (92) | 100 | 8x12.5 | 15 | 250 | 70 |
| 80 (92) | 150 | 10x12.5 | 12 | 300 | 85 |
| 80 (92) | 220 | 10x16 | 10 | 370 | 110 |
| 80 (92) | 330 | 12.5x20 | 8 | 430 | 135 |
| 80 (92) | 470 | 12.5x25 | 7 | 500 | 155 |
| 80 (92) | 680 | 16x25 | 6 | 570 | 175 |
| 100 (115) | 100 | 8x12.5 | 15 | 250 | 70 |
| 100 (115) | 150 | 10x12.5 | 12 | 300 | 85 |
| 100 (115) | 220 | 10x16 | 10 | 370 | 110 |
| 100 (115) | 330 | 12.5x20 | 8 | 430 | 135 |
| 100 (115) | 470 | 12.5x25 | 7 | 500 | 155 |
| 100 (115) | 680 | 16x25 | 6 | 570 | 175 |
Soldering Recommendations
Flow Soldering (Radial Lead Type)
- Preheating: 13020C, 30-90 sec.
- Cooling: <1 sec.
- Soldering: Approx. 260C, <1 sec.
Reflow Soldering (For Polymer SMD Type)
- Recommended Reflow Profile: See diagram (T1, T2, T3, t1, t2, t3 parameters provided).
- Preheating: 150C to 180C, within 90 sec.
- Reflow cycle: See diagram.
Reflow Soldering (For Liquid SMD Type)
- Case size: 6.3-10mm:
- Preheat: 100C to 200C, max. 180 sec.
- Peak temperature: 230C - 250C, max. 5 sec.
- Duration over 200C: Max. 90 sec.
- Duration over T.C: Max. 30-40 sec.
- Case size: 12.5-18mm:
- Preheat: 100C to 180C, max. 150 sec.
- Peak temperature: 230C - 240C, max. 5 sec.
- Duration over 200C: Max. 60 sec.
- Duration over T.C: Max. 30 sec.
2409272202_AISHI-SPZ1KM4R7E08O00RAXXX_C2691843.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible