AISHi PZ Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Overview
The AISHi PZ series of conductive polymer aluminum electrolytic capacitors are designed for high-performance applications requiring low ESR and long endurance. These RoHS compliant and lead-free components are ideal for system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs, offering reliability and advanced material properties.
Product Attributes
- Brand: AISHi
- Series: PZ Series
- Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
- Certifications: RoHS Compliant, Lead-free
Technical Specifications
General Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type Code | S (Conductive Polymer) |
| Temperature Range | -55 to +105 C |
| Endurance | +105C, 2,000 hours |
| Low ESR | Yes |
| Recommended Applications | System Board, Display Card, Small Charger, Intelligent TV |
| DC Leakage Current | 0.2 CV or 500 A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | (at 20C, 120Hz) |
| Humidity Test | Meets Endurance characteristics after 2,000 hours at 60C, 90%-95% RH (no voltage applied) |
| Surge Test | Meets requirements after 1,000 cycles of charge/discharge at normal temperature |
Standard Ratings Table
| VDC (SV) | Cap (F) | Size DxL (mm) | ESR (m, 20C, 100kHz) (max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A) (max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 8x7 | 150 | 160 | 44 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 8x9 | 130 | 180 | 54 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 10x9 | 110 | 200 | 66 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 10x12 | 100 | 220 | 78 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 10x12 | 90 | 240 | 94 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 12x12 | 80 | 260 | 112 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 12x12 | 70 | 280 | 136 |
| 6.3 (7.2) | 820 | 12x16 | 65 | 300 | 164 |
| 6.3 (7.2) | 1000 | 12x20 | 60 | 320 | 200 |
| 6.3 (7.2) | 1200 | 12x20 | 55 | 340 | 240 |
| 6.3 (7.2) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 6.3 (7.2) | 1800 | 18x20 | 45 | 380 | 360 |
| 6.3 (7.2) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 440 |
| 6.3 (7.2) | 2700 | 20x25 | 38 | 420 | 540 |
| 6.3 (7.2) | 3300 | 22x25 | 35 | 440 | 660 |
| 6.3 (7.2) | 3900 | 25x25 | 33 | 460 | 780 |
| 6.3 (7.2) | 4700 | 25x30 | 30 | 480 | 940 |
| 6.3 (7.2) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1120 |
| 6.8 (7.8) | 330 | 10x9 | 110 | 200 | 73 |
| 6.8 (7.8) | 470 | 10x12 | 90 | 240 | 94 |
| 6.8 (7.8) | 680 | 12x12 | 70 | 280 | 136 |
| 6.8 (7.8) | 1000 | 12x16 | 65 | 300 | 164 |
| 6.8 (7.8) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 6.8 (7.8) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 440 |
| 6.8 (7.8) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 730 |
| 7 (8) | 390 | 10x12 | 90 | 240 | 78 |
| 7 (8) | 560 | 12x12 | 80 | 260 | 112 |
| 7 (8) | 820 | 12x16 | 65 | 300 | 164 |
| 7 (8) | 1200 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 7 (8) | 1800 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 7 (8) | 2700 | 25x25 | 33 | 460 | 940 |
| 7.5 (8.6) | 470 | 10x12 | 90 | 240 | 100 |
| 7.5 (8.6) | 680 | 12x12 | 70 | 280 | 146 |
| 7.5 (8.6) | 1000 | 12x16 | 65 | 300 | 180 |
| 7.5 (8.6) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 7.5 (8.6) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 7.5 (8.6) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 10 (11.5) | 470 | 10x12 | 90 | 240 | 100 |
| 10 (11.5) | 680 | 12x12 | 70 | 280 | 146 |
| 10 (11.5) | 1000 | 12x16 | 65 | 300 | 180 |
| 10 (11.5) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 10 (11.5) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 10 (11.5) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 12 (13.8) | 680 | 12x12 | 70 | 280 | 146 |
| 12 (13.8) | 1000 | 12x16 | 65 | 300 | 180 |
| 12 (13.8) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 12 (13.8) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 12 (13.8) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 16 (18.4) | 1000 | 12x16 | 65 | 300 | 180 |
| 16 (18.4) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 16 (18.4) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 16 (18.4) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 16 (18.4) | 4700 | 30x25 | 30 | 480 | 1120 |
| 16 (18.4) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 20 (23) | 1500 | 16x20 | 50 | 360 | 300 |
| 20 (23) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 20 (23) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 20 (23) | 4700 | 30x25 | 30 | 480 | 1120 |
| 20 (23) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 25 (29) | 2200 | 18x25 | 40 | 400 | 540 |
| 25 (29) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 25 (29) | 4700 | 30x25 | 30 | 480 | 1120 |
| 25 (29) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 35 (41) | 3300 | 25x25 | 33 | 460 | 1000 |
| 35 (41) | 4700 | 30x25 | 30 | 480 | 1120 |
| 35 (41) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 50 (58) | 4700 | 30x25 | 30 | 480 | 1120 |
| 50 (58) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 63 (73) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 80 (92) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
| 100 (115) | 5600 | 30x30 | 28 | 500 | 1360 |
Part Numbering System
Format: CD11GE S G X D 7 6.3 J
| Position | Description | Example |
|---|---|---|
| 1 | Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| 2 | Type Code | S (Conductive Polymer) |
| 3 | Series Code | G (PZ Series) |
| 4 | Size Code | D (8mm diameter, 7mm height) |
| 5 | Capacitance Code | 7 (6.3V) |
| 6 | Capacitance Tolerance Code | J (-20% to +20%) |
| 7 | Terminal Code | (Refer to Terminal Code table) |
| 8 | Sleeve Marking Code | (Refer to Sleeve Marking Code table) |
| 9 | Marking Code | (Refer to Marking Code table) |
Terminal Codes
| Code | Description |
|---|---|
| 0 | Standard |
| 1 | Taping (SMD Type) |
| 2 | Taping F=5.0mm |
| 3 | Taping B=5.0mm |
| 4 | Lead Cut L=3.5mm |
| 5 | Lead Cut L=11.0mm |
| 6 | Lead Forming & Cut L=4.5mm |
| A | Kink & Cut L=4.5mm |
| B | Snap-in, 0-3mm typin |
| C | Ring clip mountin |
| D | Ring clip mounting special design |
| E | Standard |
| F | Taping F=5.0mm |
| G | Three Terminals |
| K | Ring dip wind |
| L | Universal ring |
| M | Standard |
| N | Ring clip mounting |
| P | Ring clip mounting special design |
| R | Standard |
| S | Ring clip mounting |
| T | Ring dip wind |
| U | Universal ring |
| W | Standard |
| X | Ring clip mounting |
| Y | Ring clip mounting special design |
| Z | Standard |
Sleeve Marking Codes
| Code | Color |
|---|---|
| C | PVC |
| T | PET |
| B | Dark blue |
| R | Bright red |
| S | Sky-blue |
| T | Light blue |
| Z | Pink |
| H | Black |
| V | Purple-blue |
| D | Red |
Soldering Recommendations
Flow Soldering (Radial Lead Type)
- Preheating: 130 20 C, 30-90 sec.
- Cooling: (1-3 C)/sec. (Note 1)
- Soldering Temperature: 260 C max, < 1 sec.
- Note 1: Approx. 200 C/sec. (max.)
Reflow Soldering (For Polymer SMD Type)
- Recommended Reflow Profile:
- Preheating: 150C to 180C, Within 90 sec.
- Peak temperature (T1): 230C - 260C, t1 (duration over 200C): 40 sec max.
- Cooling (T2): 180C to 100C, t2 (duration over T.C): 90 sec max.
- T3: 50C max.
Reflow Soldering (For Liquid SMD Type)
- Case size: 6.3 - 10mm:
- Preheat: 100C to 200C, Max 180 seconds.
- Peak temperature (T1): 230C - 250C, t (duration over 200C): 90 sec max.
- T.C (surface temperature): 230C, t1 (duration over T.C): 40 sec max.
- Case size: 12.5 - 18mm:
- Preheat: 100C to 180C, Max 150 seconds.
- Peak temperature (T1): 230C - 240C, t (duration over 200C): 60 sec max.
- T.C (surface temperature): 230C, t1 (duration over T.C): 30 sec max.
Dimensions [mm]
| Size Code | D | L | 4W | 4 min. |
|---|---|---|---|---|
| D | 8 | 7 | - | - |
| E | 8 | 9 | - | - |
| F | 10 | 9 | - | - |
| G | 10 | 12 | - | - |
| H | 12 | 12 | - | - |
| J | 12 | 16 | - | - |
| K | 12 | 20 | - | - |
| L | 16 | 20 | - | - |
| M | 18 | 20 | - | - |
| N | 18 | 25 | - | - |
| P | 20 | 25 | - | - |
| Q | 22 | 25 | - | - |
| R | 25 | 25 | - | - |
| S | 25 | 30 | - | - |
| T | 30 | 30 | - | - |
Lead Forming Specifications
| Code | Figure | Range (D) | F (Lead-to-lead distance) | L (Lead cut length) |
|---|---|---|---|---|
| C | Fig. 1 & 2 & 3 | 4 - 18 | 1.5 - 7.5 | 3.0 - 12.0 |
| F | Fig. 1 & 2 & 3 | 4 - 18 | 5.0 | 3.5, 4.5, 5.0, 7.0 |
| J | Fig. 1 & 2 & 3 | 10 - 18 | 5.0 | 4.0, 4.5, 5.0 |
| P | Fig. 4 | 4 - 18 | 1.5 - 3.5 | 3.5 - 5.0 |
Taping Specifications
| Code | Figure | Range (D) | F (Lead-to-lead distance) | L (Lead cut length) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Fig. 1 | 4 - 18 | 2.5 | - |
| 2 | Fig. 2 | 4 - 18 | 3.5 | - |
| 3 | Fig. 3 | 4 - 18 | 5.0 | - |
| 4 | Fig. 4 | 4 - 18 | 1.5 | - |
| 5 | Fig. 4 | 4 - 18 | 2.0 | - |
| 6 | Fig. 4 | 4 - 18 | 2.5 | - |
| 7 | Fig. 4 | 4 - 18 | 3.5 | - |
2409272202_AISHI-SPZ1HM331G15O00RAXXX_C2691841.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible