Aishii PZ Series Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Overview
The Aishii PZ series offers conductive polymer aluminum electrolytic capacitors designed for high-performance applications. These capacitors feature low ESR and are RoHS compliant and lead-free. They are recommended for use in system boards, display cards, small chargers, and intelligent TVs, providing reliable performance and endurance.
Product Attributes
- Brand: Aishii
- Series: PZ Series
- Material: Conductive Polymer Aluminum Electrolytic
- Compliance: RoHS Compliant and Lead-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Code | E (Electrolytic Capacitor) |
| Type Code | E (Conductive Polymer) |
| Endurance | +105C 2,000 hours |
| Temperature Range | -55C to +105C |
| Rated Working Voltage Range | 6.3Vdc to 100Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 4.7F to 5600F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) |
| DC Leakage Current | 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20C, 120Hz) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.15 (max.) (at 20C, 120Hz) |
| ESR | 100~300kHz, 20C |
| Temperature Characteristic (Impedance Ratio at 100kHz) | Z(+105C)/Z(+20C) 1.25 Z(-55C)/Z(+20C) 1.25 |
| Appearance (After Endurance Test) | No significant damage |
| Capacitance Change (After Endurance Test) | 20% of the initial value |
| D.F. (tan) (After Endurance Test) | 150% of the initial specified value |
| ESR (After Endurance Test) | 150% of the initial specified value |
| Leakage Current (After Endurance Test) | The initial specified value |
| Humidity Test | 90%-95% RH for 2,000 hours at 60C without voltage applied |
| Surge Test | 1,000 cycles of charge/discharge |
| Appearance (After Surge Test) | No significant damage |
| Capacitance Change (After Surge Test) | 20% of the initial value |
| D.F. (tan) (After Surge Test) | 150% of the initial specified value |
| ESR (After Surge Test) | 150% of the initial specified value |
| Leakage Current (After Surge Test) | The initial specified value |
Standard Ratings (Examples)
| VDC (V) | Cap (F) | Size DxL (mm) | ESR (m, 20C, 100kHz) (max.) | Rated ripple current (mArms/105C, 100kHz) | Leakage Current (A) (max.) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.3 (7.2) | 220 | 5x11 | 23 | 180 | 44 |
| 6.3 (7.2) | 270 | 6.3x11 | 18 | 210 | 48 |
| 6.3 (7.2) | 330 | 6.3x11 | 15 | 230 | 53 |
| 6.3 (7.2) | 390 | 6.3x11 | 13 | 250 | 57 |
| 6.3 (7.2) | 470 | 8x11 | 10 | 290 | 62 |
| 6.3 (7.2) | 560 | 8x11 | 9 | 310 | 66 |
| 6.3 (7.2) | 680 | 10x11 | 8 | 340 | 72 |
| 10 (11.5) | 470 | 8x11 | 10 | 290 | 62 |
| 10 (11.5) | 680 | 10x11 | 8 | 340 | 72 |
| 10 (11.5) | 820 | 10x12.5 | 7 | 370 | 76 |
| 16 (18.4) | 470 | 10x11 | 10 | 290 | 62 |
| 16 (18.4) | 680 | 10x11 | 8 | 340 | 72 |
| 16 (18.4) | 820 | 10x12.5 | 7 | 370 | 76 |
| 16 (18.4) | 1000 | 10x16 | 6 | 400 | 80 |
| 20 (23) | 680 | 10x11 | 8 | 340 | 72 |
| 20 (23) | 820 | 10x12.5 | 7 | 370 | 76 |
| 20 (23) | 1000 | 10x16 | 6 | 400 | 80 |
| 20 (23) | 1200 | 10x20 | 5 | 430 | 84 |
| 25 (29) | 1000 | 10x16 | 6 | 400 | 80 |
| 25 (29) | 1200 | 10x20 | 5 | 430 | 84 |
| 25 (29) | 1500 | 12.5x20 | 4 | 470 | 89 |
| 35 (41) | 1200 | 10x20 | 5 | 430 | 84 |
| 35 (41) | 1500 | 12.5x20 | 4 | 470 | 89 |
| 35 (41) | 1800 | 12.5x25 | 3.5 | 500 | 93 |
| 35 (41) | 2200 | 16x20 | 3 | 530 | 96 |
| 50 (58) | 1500 | 12.5x20 | 4 | 470 | 89 |
| 50 (58) | 1800 | 12.5x25 | 3.5 | 500 | 93 |
| 50 (58) | 2200 | 16x20 | 3 | 530 | 96 |
| 50 (58) | 2700 | 16x25 | 2.8 | 560 | 100 |
| 63 (73) | 1800 | 12.5x25 | 3.5 | 500 | 93 |
| 63 (73) | 2200 | 16x20 | 3 | 530 | 96 |
| 63 (73) | 2700 | 16x25 | 2.8 | 560 | 100 |
| 63 (73) | 3300 | 18x25 | 2.5 | 600 | 105 |
| 80 (92) | 2200 | 16x20 | 3 | 530 | 96 |
| 80 (92) | 2700 | 16x25 | 2.8 | 560 | 100 |
| 80 (92) | 3300 | 18x25 | 2.5 | 600 | 105 |
| 80 (92) | 3900 | 18x30 | 2.3 | 630 | 108 |
| 100 (115) | 2700 | 16x25 | 2.8 | 560 | 100 |
| 100 (115) | 3300 | 18x25 | 2.5 | 600 | 105 |
| 100 (115) | 3900 | 18x30 | 2.3 | 630 | 108 |
| 100 (115) | 4700 | 20x30 | 2.1 | 670 | 112 |
| 100 (115) | 5600 | 22x30 | 1.9 | 700 | 116 |
Note: Specifications are subject to change without notice.
2409272202_AISHI-SPZ1AM471E08O00RAXXX_C122242.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible