Product Overview
The ASR390E is a 390 MHz SAW Resonator from Abracon, a company certified to ISO 9001 / QS 9000 standards. This single-port resonator is designed for applications requiring precise frequency control, featuring a compact 5 x 5 x 1.5mm SMD package. It is suitable for commercial and industrial applications.
Product Attributes
- Brand: ABRACON
- Certifications: ISO 9001 / QS 9000 Certified, ISO 9001:2008 Certified, RoHS Compliant
- Product Type: SAW Resonator
- Port Configuration: One Port
- Frequency: 390 MHz
- Package Type: SMD
- Marking: 390R (Frequency), A ZYX (Date code and traceability code)
- Electrostatic Sensitivity: Electrostatic Sensitive Device. Handle with precaution.
- Application Suitability: Commercial, Industrial. Not designed for Military, Aviation, Aerospace, Life-dependent Medical applications or any application requiring high reliability where component failure could result in loss of life and/or property without written consent from Abracon Corporation.
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Model Number | ASR390E |
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 5 x 1.5mm (0.20 x 0.20 x 0.059 inches max.) |
| Center Frequency (Fo) | 390.0 MHz |
| Tolerance from Fo | 75 KHz |
| Insertion Loss (Max.) | 1.0 dB |
| Quality Factor Unloaded | 11,500 |
| Quality Factor 50 loaded | 1,800 |
| Temperature Stability | 25 ppm/C |
| Turnover Temperature | Fo+7.7 C |
| Turnover Frequency | 0.037 MHz |
| Freq. Temp. Coefficient | 22 ppm/C |
| Frequency Aging (1 year) | 83 ppm/year |
| DC Insulation Resistance (Min.) | 100 M |
| RF Equivalent RLC Model Motional Resistance (R1) | 3.0 |
| RF Equivalent RLC Model Motional Inductance (L1) | 0.037 H |
| RF Equivalent RLC Model Motional Capacitance (C1) | 22 fF |
| RF Equivalent RLC Model Shunt Capacitance (C0) | 83 fF |
| Operating Temperature | -45C to +85C |
| Storage Temperature | -45C to +85C |
| Max. Rating DC voltage | 10 V |
| Max. Rating RF Power Dissipation | 0 dBm |
| Pin Connections (Pin 1, 2, 7, 8) | GND |
| Pin Connections (Pin 3, 5) | Input |
| Pin Connections (Pin 4, 6) | Output |
| Pin Connections (Case) | GND |
| Data Measured With | Source Impedance: Zs=50, Load Impedance: ZL=50, TA=25C |
2411192311_ABRACON-ASR390E-T_C2659493.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible